Aktuální informace k cestám

Zpráva DROZD: EGYPT (27.10.2023)

Z důvodu raketového zásahu, ke kterému došlo v noci na pátek 27. 10. 2023 v letovisku Taba u Rudého moře, zjevně v souvislosti s probíhajícími boji v okolí, doporučuje MZV ČR dbát zvýšené opatrnosti při pobytu v zemi, sledovat místní média a respektovat pokyny bezpečnostních složek. Lokalita, kde došlo k incidentu, se nachází v těsné blízkosti hranice s Izraelem.

V případě nouze se lze v pracovní době obrátit na standardní telefonické kontakty Velvyslanectví ČR v Káhiře, mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: + 20 122 742 7513.

Delegáti a průvodci v místě by se měli vždy registrovat v systému DROZD.

Pro více informací, sledujte Aktuální doporučení pro cesty od MZV.

CK Čedok má v tuto chvíli volná místa na dnešním evakuačním letu ze SSH. Odlet linky je v tuto chvíli potvrzen na 18:45 LT. Pokud máte paxy, kteří se potřebují vrátit, prosím kontaktujte kolegu z našeho call centra na tlf čísle 739 648 512. CK Čedok/Edita Rendlová

FRANCIE - upozornění DROZD (25.10.2023)

Ve Francii byl vyhlášen nejvyšší stupeň bezpečnostní hrozby "Vigipirate: urgence attentat".

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky upozorňuje, že až do odvolání platí ve Francii nejvyšší stupeň bezpečnostní hrozby. Francouzská vláda vyhlásila dne 13. října 2023 nouzový stav nazvaný „Vigipirate: urgence attentat“, neboli bezprostřední hrozbu teroristických útoků. Byly posíleny pravomoci bezpečnostních složek a ochranná opatření v celé zemi. MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti a v podezřelých případech informovat neprodleně francouzskou policii. Je zapotřebí neustále dohlížet na svá zavazadla a rovněž upozornit na opuštěná cizí zavazadla. Po celé zemi dochází k anonymním hlášením bombových nástrah, což vede k mnoha uzavírkám a evakuacím letišť a památek (i těch hlavních jako Versailles či Louvre). Policie je nucena takové místo vyklidit. Je nezbytné důsledně dodržovat pokyny místních bezpečnostních složek i úřadů a sledovat aktuální situaci v místních médiích a na sociálních sítích.

Odkaz na webové stránky francouzské vlády s příslušnými informacemi je následující:

https://www.gouvernement.fr/actualite/plan-vigipirate-niveau-urgence-attentat-declare

Při útoku a nebezpečí je nutno ihned volat na číslo 112 nebo 17 (při útoku ve vlaku či metru lze použít číslo 3117 nebo poslat sms zprávu na 31 177). Je žádáno, aby podezření na radikalizovanou osobu bylo oznámeno na telefon 0800-005-696 (funguje zdarma). Pokud se osoba stane svědkem teroristického útoku musí se ukrýt, snažit se utéci a varovat ostatní. Je nutné ztišit mobilní telefon, ale nevypínat ho. Jakmile je to možné, je třeba hned volat policii.

Aktualizované informace jsou k dispozici na webu Velvyslanectví ČR v Paříži na odkazu: Vigipirate - na co si dávat pozor a jak se chovat v případě teroristického útoku

V případě nouze je možné volat pohotovostní linku velvyslanectví.

Delegáti a průvodci v místě by se měli vždy registrovat v systému DROZD.

Libanon (20. 10. 2023)

S ohledem na zhoršující se situaci po celém Libanonu varuje MZV ČR před cestami do země a vyzývá občany k jejímu urychlenému opuštění. Fungování mezinárodního letiště v Bejrútu a komerčních letů v případě další eskalace sporu není možné zaručit. Ujistěte se, že máte platné cestovní doklady a pojištění.

S různou intenzitou se stále objevují protesty a demonstrace. Bezpečnostní situace se v jejich průběhu může rychle zhoršit, a to hlavně v šíitských oblastech a oblastech palestinských uprchlických táborů Ain al-Hilweh, Burj al-Barajneh, ale i v dalších lokalitách.

Pokud již v zemi jste, buďte obezřetní, dbejte maximální opatrnosti a vyhýbejte se místům demonstrací či větší koncentrace osob, a urychleně Libanon opusťte. Zásadní je dbát pokynů místních bezpečnostních složek a sledovat aktuální vývoj situace.

V případě nouze se lze obrátit na Velvyslanectví ČR v Bejrútu, a sice v pracovní době na standardní telefonické kontakty úřadu a mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +961 3 332 291.

MZV ČR silně doporučuje registraci v systému DROZD.

Cesty do Velké Británie

Osoby cestující do Spojeného království bez víz budou brzy muset získat elektronickou cestovní autorizaci ETA. V současné době je ETA vyžadována ke vstupu do Spojeného království pouze u několika zemí, ale podle oficiálních vládních webových stránek (zde) je záměrem postupné zavádění ETA do dalších zemí. Podle informací z ETOA je v současné době oznámení o datu zahájení platnosti ETA pro občany EU očekáváno na jaře 2024. Předpokládá se, že datum zahájení bude na podzim/zimu 2024.

Vybrané doplňující body k ETA, které by měly platit:

  • neplánuje se žádné přechodné období ani období odkladu.
  • ETA bude vyžadována při přechodu na území Spojeného království (včetně letištní části). 
  • ETA bude vyžadována u všech věkových kategorií a všichni budou muset zaplatit poplatek 10 liber.
  • Formulář žádosti (v aplikaci nebo online) bude pouze v angličtině. Ministerstvo vnitra Spojeného království pracuje na textu použitém ve formuláři žádosti, aby jej služby strojového překladu zobrazovaly správně.

Nejaktuálnější informace naleznete na oficiálních vládních stránkách (zde) a na stránkách ETOA a britské ETA (zde).

Cesty do Izraele

Z důvodu raketového útoku z Pásma Gazy na jižní a centrální část Izraele doporučuje ZÚ v Tel Avivu dbát zvýšené opatrnosti při pobytu v Izraeli, sledovat místní média a respektovat doporučení bezpečnostních složek.

Na izraelském národním portálu www.oref.org.il pro mimořádné události naleznete užitečné informace v anglickém jazyce, jak se chovat v krizových situacích (raketový útok, teroristický útok, zemětřesení, atd.).
Doporučujeme sledovat také následující stránky:

Egypt

Z důvodu teroristického útoku v Alexandrii dne 8. 10. 2023, zjevně v souvislosti s probíhajícími boji v Gaze a okolí, doporučuje MZV ČR dbát zvýšené opatrnosti při pobytu v zemi, sledovat místní média a respektovat pokyny bezpečnostních složek.
V případě nouze se lze v pracovní době obrátit na standardní telefonické kontakty Velvyslanectví ČR v Káhiře, mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: + 20 122 742 7513.MZV ČR doporučuje všem cestovatelům registraci v systému DROZD.

SLOVENSKO: ČR zavádí dočasné namátkové hraniční kontroly

V souvislosti s nárůstem nelegální migrace v Evropě obnovuje Česká republika od 4. 10. 2023 00:00 hod. kontroly na celé pozemní hranici se Slovenskou republikou.

V rámci koordinovaného postupu se sousedními státy se toto opatření zavádí na celkovou dobu 10 dní, tzn. do 13. 10. 2023. Případné další prodloužení kontrol bude záviset na aktuální situaci.

Kontroly jsou namátkové a jsou prováděny na všech 27 hraničních přechodech ze Slovenska do Česka (tj. 17 silničních, 10 železničních i 3 říčních), jakož i po celé délce hranice.

Upozorňujeme, že k překročení hranice je nutný platný pas nebo občanský průkaz.

Čína: zrušení povinných covid testů

Od 30. srpna 2023 nemusí osoby cestující do Číny před vstupem na území podstoupit RT-PCR nebo antigenní test, a nebude již nutné vyplňovat příslušné údaje v „Kartě výstupní/vstupní zdravotní deklarace Čínské lidové republiky“. Konkrétní informace na webových stránkách ZÚ Číny v Praze: http://cz.china-embassy.gov.cn/cze/lsyw/202308/t20230828_11134095.htm

Na této stránce také naleznete aktuální černou listinu leteckých společností ke stažení (zde)